LAZERLE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ

LAZERLE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ

Kılcal damar lezyonları hemanjioma, telangiectasia, angioma veya port-wine stain olarak adlandırılır. Bu lezyonlar deri yüzeyine yakın bir ağ oluşturacak yapıda olup derinin pembe, kırmızı veya mor renkli görünmesine sebep olur. Kılcal damar tedavisi için yakın tıp tarihinde çok çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Geleneksel cerrahi yöntemler (skin grafting), çeşitli madde enjeksiyonları, elektrocerrahi (electrosurgery), dondurma, X-ışınları uygulaması, tıpta kullanılmış bazı kılcal damar tedavisi yöntemleridir. Bu tedaviler bazı hastalarda başarı sağlamakla birlikte genellikle tatminkar ve istikrarlı sonuçlar vermemiş ve bazı hastalarda bu yöntemlerle yapılan damar tedavisi sonucu yaralanmalar, çeşitli komplikasyonlar oluşmuştur.

Lazerle kılcal damar tedavisi uzun yıllardır kullanılmakta olan ve giderek gelişen ve yaygınlaşan bir yöntemdir. Sarı ışık yayan, kılcal damarları seçici bir şekilde hedefleme imkanı tanıyan lazer cihazları kılcal damar tedavisi nde 1980 li yılların başından beri kullanılmakta ve başarılı klinik sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Genellikle lazerle kılcal damar tedavisi nde tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyulmaktadır. Telangiectasisların büyük çoğunluğu ve örümcek damarlar 4 seanslık lazer uygulaması ile tedavi edilebilirken port wein stainlerin renklerinde belirgin bir açılma elde edebilmek için 9-12 seans lazer uygulaması gereklidir.

Lazerle kılcal damar tedavisi her hastanın lezyonlarına göre kişiye özel planlanmalıdır. Farklı hastalarda lezyona göre lazer enerjisinin dozu kişiye özel ayarlanır ve seans aralıkları bir kaç haftadan bir kaç aya kadar değişebilecek şekilde yine kişiye özel ve lezyonun özelliklerine göre belirlenir. Lazerle kılcal damar tedavisi uygulanan alanda acı hissini azaltmak ve uygulamayı hasta için daha konforlu hale getirmek için çalışılacak bölgeye anestezik kremler uygulanabilir.

Bugüne kadar yapılmış araştırmalar lazerle damar tedavisi uygulamasının etkili ve güvenli olduğunu göstermiştir. Ancak her hastanın şikayetinin % 100 çözülebileceği garantisi yoktur. Lazerle kılcal damar tedavisi işleminin yan etkisi çok minimaldir, bazı vakalarda uygulama yapılan bölgenin cilt renginde değişiklik (açılma veya koyulaşma), kabuklanma veya enfeksiyon olduğu görülmüştür.

Lazerler damar tedavisi uygulamalarında 1970’lerden beri kullanılmaktadır. Ancak sonuçlar bu dönemlerde çok tatminkar olmayıp büyük ölçüde cilt rengi ile bağlantılı idi. Yeni dalga boylarının ve değişken atış sürelerinin kullanılmaya başlanmasından sonra lazerle damar tedavisi yöntemi daha güvenli hale gelmiş ve başarılı sonuçlar elde edilebilmiştir. İdeal parametreler dalga boyu, atış süresi ve lazer ışınının çapının ayarlanmasıyla elde edilebilmektedir. Genel olarak daha uzun dalga boyuna sahip lazer cihazları tarafından üretilen ışık enerjisi cildin daha derin katmanlarına ulaşabilmekte ve derindeki damarları hedefleyebilmektedir. Damarın çapı ne kadar büyük ise damarın tamamının yavaş yavaş ısıtılabilmesi için pulse süresi o kadar uzun olmalıdır.

Yaygın Kılcal Damar Bozuklukları

- Capillary

- Venous

- Lymphatic

- Arteriovenous

Damar Tedavisinde Kullanılan Lazerler

- Q-switched NdYag lazer, dalga boyu 532 nm

- Krypton – dalga boyu 568 nm, yeşil ışık

- Bakır buharı – dalga boyu 578 nm, sarı ışık

- Pulse dye lazer, dalga boyu 585 – 595 nm, sarı ışık

- Diode lazer, dalga boyu 800 nm

- Yoğun atımlı ışık kaynakları (IPL), dalga boyu 515 – 690 nm

LAZERLE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ

222990-3-4-7cffc

SIK SORULAN SORULAR

1Varis neden olur?
Toplar damarların, kanın bacaktan kalbe doğru yer çekimine karşı gitmesini sağlayan kapakçık sisteminin bozulması ya da sadece bazı eser elmentlerin (selenyum, bizmut gibi) eksikliğine bağlı damar duvarının zayıflaması sonucunda ortaya çıkar.
2Kaç tip varis vardır?
Sadece cilt yüzeyinde görülen ince 1-2 mm. çaplı mavi- mor renkli kılcal varisler ile daha kalın ve cilt altında belirginleşmiş, kıvrımlı varisler olmak üzere iki tip varis vardır.
3Tedavi seçenekleri nelerdir?
Koruyucu tedavi Scleroterapi Laser tedavisi Cerrahi tedavi. Laser nedir? Laser, bir enerji kaynağı kullanılarak ışığın dalga boylarının ayrıştırılması ile oluşan bir çeşit ışık enersidir . Laser için özel laser gerekli midir? Varis tedavisi için özel geliştirilmiş 1064 nm. dalga boyunu üreten lasere ihtiyaç vardır. Kaç seans gereklidir? Varislerin büyüklüğüne ve şiddetine göre 2 ile 5 seans arası gerekmektedir. Seansları süresi ne kadardır? Seanslar yaklaşık 15-20 dk. sürmektedir. Yan etkileri varmıdır? Birkaç gün sürebilen ciltte hafif kızarıklık, şişlik dışında yan etkisi saptanmamıştır. Laserle varis tedavisi kalıcı mıdır? Laser ile yok edilen venler tekrar çıkmaz. Tedavi sonrası günlük hayatım kısıtlanır mı? Laser tedavisinden sonra normal günlük işlerinizi devam ettirebilir, güneşe çıkabilir, vücut kremlerini kullanabilirsiniz.

Randevu için Formu Doldurun

İsim Soyisim (gerekli)

E-posta (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Talebiniz

Yasal Uyarı:Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.