SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç Dökülmesi

Kılların ana maddesini keratin oluşturur. Kıllara rengini veren madde melanin pigmentidir. Saçların beyazlaması ise melanin pigmentinin zaman içerisinde azalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Saçın içinde bulunan, beslenmesini, gelişimini tamamladığı yapıların hepsine folikül (ünite) denir.

Her saç köküne greft denmektedir. Saç kökleri saçlı deride üniteler halinde bulunmaktadır. Bu üniteler tekli, ikili ve bazen de çoklu saç kökü olarak bulunur. Saçın doğal yapısında, ön saç çizgisinde; tekli, ense ve kulak üstü bölgelerinde ise; çoklu saç kökleri bulunur.

Saçlar Oluşumunu 3 Evrede Tamamlar:

Anajen(büyüme) : Saçların büyük bir kısmı büyüme evresinde bulunur. Bu dönem 2 - 5 yıl sürmektedir.

Katajen(dinlenme): Saçların %2 -4 i bu evrede bulunur.

Telojen(dökülme): Saçların %15 i bu evrede bulunur.

Saçlar bu evrelerini sırayla izleyerek döküme ve yenileme döngüsünü tamamlar. Saç Dökülme Nedenleri: Saç dökülmesi tıp dilinde alopesi olarak adlandırılmaktadır. Saç dökülme nedenleri birçok faktöre bağlıdır.

Bunlar; dengesiz beslenme(kontrolsüz diyetler ), kansızlık, stress, çevresel faktörler(hava kirliği vb.)ve yanlış ürün kullanımı sonucu saç dökülmeleri ortaya çıkmaktadır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Hem kadında hem de erkekte Androgenetik olarak bildiğimiz hormonlar bulunur. Bu hormonlar testosteron androstenodion ve dehidroepitestesteron olarak bilinir. Erkek tipi saç dökülmesinde genetik faktörlerde söz konusudur.

Hormonların ve genetik faktörlerin etkili olduğu dökülmeler, tıp dilinde androgenetik alopesi olarak da tanımlanır. Bu hormonlar erkeklerde ön saç çizgisinden tepeye kadar olan üst bölümde saç dökülmelerine neden olur, İki kulak üstü ve ense bölgesindeki saç köklerini etkiler. Bu nedenle; saç kaybına uğramış erkeklerde üst ve tepe bölgesinde saçlar dökülme gösterirken, ense bölgesinde saçların güçlü olarak var olduklarını görürüz. Saç ekimi yapılırken bu yüzden donör saha olarak ense bölgesi tercih edilir.

Ensede bulunan saç köklerinin başka bir özelliği de hormonların etkisi altında olmadığından saç kökleri ömür boyu dökülme özelliği göstermez. Sonuç olarak ekilen saçlar asla dökülmezler.

Kadın Tipi Saç Dökülmeleri: Erkeklik hormonları kadınlarda az bulunmasına rağmen saçlarda incelme, zayıflama ve dökülmelere neden olur.

Androgenetik alopesi olarak bilinen erkek tipi saç dökülmesi bayanlarda da yoğun saç kayıplarına neden olur. Kadın tipi saç dökülmesi en belirgin özelliği ön saç çizgisinin üst tarafından başlamakta ve zamanla geriye doğru ilerler saçlar zaman içinde seyrelmeye başlar ve kelliğe yol açar, dökülme miktarı erkeklere nazaran daha az olur.

Bölgesel Saç Dökülmeleri: Tam olarak sebepleri bilinmemekle beraber, metal para büyüklüğünde, bazen değişik şekillerde de görülen dökülme çeşididir.

En çok rastlanan çeşidi bölgesel dökülmelerdir, nedenleri arasında yoğun stres, beslenme bozukluğu, bağışıklık sisteminin zayıflaması, gibi faktörler sayılabilir. Tedavisinde saç kaybına uğramış alanlara steroid ve kortikosteroid enjeksiyonları yapılarak, mezoterapilerle tedaviye destek verilir.

EKİM YAPILAN SAÇLAR ASLA DÖKÜLMEZ!

Saç Analizi

prp-ile-sac-tedavileri

SIK SORULAN SORULAR

1Saçım Neden Dökülüyor?
Erkek Tipi Saç Dökülmesi erkeklerdeki en yaygın saç dökülmesi tipidir. Erkek tipi saç dökülmesinde başınızın tepe kısmındaki ve şakaklardaki saçlarınız cılızlaşmaya başlar. Zaman geçtikçe şakaklardaki saçlar daha da geriler, sadece başın ön kısmın ortasında saç kalır ve tepe kısmında giderek daha da kelleşen bir bölge ortaya çıkar.
2Saç Dökülmesinin Nedeni? Suçlu Genler!
Erkek tipi saç dökülmesi genellikle kalıtımsaldır ve birçok erkek için gerçek bir endişe kaynağıdır.Erkek bu özelliği annesinin ve babasının soy ağacındaki bireylerden alır. Eğer genetik olarak saçınızı kaybetmeye programlandıysanız ve saç kaybınız için hiçbir şey yapamıyorsanız uzun dönemde saçınızı koruma şansınız çok azdır. Erkek tipi saç dökülmesi normal saç döngüsünün dışında bir durumdur. Androgenetik alopesi, adından da anlaşılacağı üzere genetik nedene bağlıdır.
3Ne zaman bir şeyler yapılmalı?
Her gün ve uzun zamandan beri 100-200 civarında saçınız dökülüyorsa erkek tipi saç dökülmesinin belirtileri ortaya çıkmıştır. Bu kadar saçınızın döküldüğünü düşünüyorsanız paniğe kapılmadan hemen bir cilt doktoruna danışın.
4Saç Dökülmesi İle İlgili Neler Yapılıyor?
Mezoterapi cildin mezoderm tabakasına vitamin, mineral, dolaşım artırıcı v.s. etki istenen ilaçların küçük miktarlarda, ince iğnelerle enjekte edilmesi tekniğidir. Saç Prp si kişinin vücudundan küçük bir miktar kan alındıktan sonra kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

Randevu için Formu Doldurun

İsim Soyisim (gerekli)

E-posta (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Talebiniz

Yasal Uyarı:Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.