Skleroterapi (Varisler İğne Tedavisi)

Saç Analizi

Saç dökülme tipinizi belirleyecek en doğru kişi bir cilt hastalıkları uzmanıdır. Bu teşhise göre de saç dökülmesinin tedavisi değişecektir. Merkezlerimizde cilt hastalıkları uzmanlarınca her türlü saç dökülmesine yönelik saç analizi ve muayeneler yapılmaktadır.

Saç dökülmesinin çok çeşitli nedenleri vardır.

 • Erkek tipi saç dökülmesi (Androgenetik allopesi) Bu saç dökülmesi tipinin sıklığı tam olarak kaydedilmemekle beraber beyaz ırktaki insanlarda sıktır.
 • Diffüz alopesi – Diffüz alopesi, bütün kafa derisi üzerinde yayılan jeneralize veya global saç dökülmesidir. Ciddi boyutlarda saç kaybı olana kadar genellikle farkedilmez. Diffüz alopesinin gidişatı değişkendir ve nedene bağlı olarak devamlı veya dönem dönem artan şekilde olmaktadır.
 • Alopecia areata – alopecia areata belirti vermeden sınırları belirgin küçük dairesel yamalar şeklinde ortaya çıkar. Bazen de bütün kafa derisindeki saçın, hatta bütün vücuttaki kılların kaybıyla seyreder. Bunların dışında yara dokusu oluşturmayan, geri dönüşümlü ve yaş, cinsiyet ve ırk tercihi olmayan bir hastalık olarak tanımlanır.
 • Sikatrisiyel alopesi – Sikatsiriyel alopesi saç foliküllerinin kalıcı yıkımından ve fibrozisinden (yara dokusu oluşumu) kaynaklanmaktadır. Genellikle dairesel şekilde oluşurken, yaygın bir şekilde de olabilir.
 • Travmatik alopesi – Traksiyon (çekmeye bağlı) veya travmatik alopesiler çeşitli tipteki fiziksel ve kimyasal yaralanmalardan kaynaklanır ve akut veya kronik olabilir.
 • İnfeksiyonlar ve infestasyonlar – Buradaki saç kaybı çeşitli mikroorganizmalar (mantarlar, bakteriler veya virüsler) ve bitler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak saçın gövdesinin yıkılması veya saç foliküllerinin işlevlerinin bozulmasına bağlıdır. Bu tipteki saç dökülmesi spesifik olarak neden olan ajana göre değerlendirilir.
 • Alopesiye neden olan saç gövdesi anormallikleri – Saç gövdesinin yapısal anormallikleri dört grupta incelenir: kırıklar, düzensizlikler, kıvırcıklanma veya sarmallaşmalar ve saç gövdesini etkileyen yabancı maddeler.
 • Herediter ve konjenital alopesi – Bu tip saç dökülmeleri çeşitli kalıtımsal hastalıklardan veya gebelik ve doğuma bağlı hastalık veya komplikasyonlardan kaynaklanmaktadır.
 • Çeşitli nedenlere bağlı alopesi – Sedef hastalığı gibi çeşitli kronik cilt hastalıkları saçlı deriyi de tutabilir. Bunların dışındaki diğer saç dökülmesi tipleri genelde geçicidir ve çeşitli faktörler tarafından oluşur. Bunlara örnek olarak stres , troid bozuklukları, çinko ve demir eksiklikleri, infeksiyonlar, genel anastezi ile ameliyat, diyabet, aşırı doz A vitamini, başta kemoterapi olmak üzere çeşitli ilaçlarla yapılan tedaviler verilebilir.

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

Saçım Neden Dökülüyor?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi erkeklerdeki en yaygın saç dökülmesi tipidir. Erkek tipi saç dökülmesinde başınızın tepe kısmındaki ve şakaklardaki saçlarınız cılızlaşmaya başlar. Zaman geçtikçe şakaklardaki saçlar daha da geriler, sadece başın ön kısmın ortasında saç kalır ve tepe kısmında giderek daha da kelleşen bir bölge ortaya çıkar.

Daha sonra başın ön ve tepe kısımlarında saçların döküldüğü bölgeler yan yana gelir ve başın tepe kısmı iyice kelleşir. En sonunda tek geriye kalan başın yan taraflarında ve arkasında kalan saç sınırıdır. Erkek tipi saç dökülmesi birçok erkek için istenmeyen ve stresli bir deneyimdir. Bu durum, bazı erkeklerde yirmili yaşların başında ortaya çıkar.

Neden? Suçlu Genler!

Erkek tipi saç dökülmesi genellikle kalıtımsaldır ve birçok erkek için gerçek bir endişe kaynağıdır.

Erkek bu özelliği annesinin ve babasının soy ağacındaki bireylerden alır. Eğer genetik olarak saçınızı kaybetmeye programlandıysanız ve saç kaybınız için hiçbir şey yapamıyorsanız uzun dönemde saçınızı koruma şansınız çok azdır. Erkek tipi saç dökülmesi normal saç döngüsünün dışında bir durumdur. Androgenetik alopesi, adından da anlaşılacağı üzere genetik nedene bağlıdır.

DHT: “Kötü” Testosteron

DHT vücuttaki pek çok erkeklik hormonundan biridir. DHT bir erkeğin yaşamının erken dönemindeki gelişim aşamalarında önemlidir; ancak, erkekler yaşlandıkça saç dökülmesinin nedeni haline gelmeye başlar. DHT saç folikülünü gözle görülebilir saç üretemeyecek şekilde küçültür.

DHT erkek tipi saç dökülmesinde önemli bir rol oynar.

Erkek tipi saç dökülmesi DHT (dihidrotestosteron)’un kıl foliküllerine olan aktivitesinden kaynaklanmaktadır. İnsan saçı normalde büyüme, dökülme ve yeniden büyümeyi içeren bir döngüyü izler. Ancak artmış DHT düzeylerinin büyüme evresinin kısalmasına ve saçın dökülmesi için gereken sürenin kısalmasına katkıda bulunduğu düşünülmektedir, Bu durum saçların cılızlaşmalarına yol açar.

Doktorunuz erkek tipi saç dökülmesi tedavisindeki yeni seçenekler için en iyi bilgi kaynağıdır. Cilt doktoruna bugün danışın.

Saç Tedavileri

Saç dökülme tipinizi belirleyecek en doğru kişi bir cilt hastalıkları uzmanıdır. Bu teşhise göre de saç dökülmesinin tedavisi değişecektir. Saç dökülmesi nedenleri uzman doktorlarca belirlendikten sonra saç mezoterapisi, profesyonel saç bakımları veya nedene yönelik ilaç veya destek maddeleri tedavileri yapılacaktır.

Ne zaman bir şeyler yapılmalı?

Her gün ve uzun zamandan beri 100-200 civarında saçınız dökülüyorsa erkek tipi saç dökülmesinin belirtileri ortaya çıkmıştır. Bu kadar saçınızın döküldüğünü düşünüyorsanız paniğe kapılmadan hemen bir cilt doktoruna danışın.

Saç dökülmesi genellikle sinsice ilerler. Bu yüzden, saçların birden yok olduğunu ve yerine yenisinin çıkmadığını gördüğünüz o kritik anı yakalamanız çok zordur.

Saçlı derinizdeki açık alanlar artık saklanamaz hale geldiğinde veya saç dökülmesi ile ilgili endişeniz olduğunda bir doktora, en iyisi bir cilt doktoruna danışın. Çünkü saç dökülmesi onların uzmanlık alanına girmektedir.

Sizde kaybetmekten hoşlanmayanlardansınız o zaman başınızdaki sorunu gidermek için bir şeyler yapma vakti gelmiş demektir.

Saç Dökülmesi İle İlgili Neler Yapılıyor?

İnsanlar güzel saçlara sahip olmayı gençlik, canlılık ve çekici olmak ile bağdaştırmaktadırlar. Böyle bir görüntüye zayıf saçlı, hatta ve hatta saçların dökülmüş olması hiç de uymamaktadır. Bu yüzden insanlar yüzyıllardan beri saç dökülmesine karşı birçok denemede bulunmuşlardır. Günümüzde ise erkek tipi saç dökülmesinin nedenleri büyük oranda anlaşılmış ve buna karşı çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

Saç Mezoterapisi

Mezoterapi cildin mezoderm tabakasına vitamin, mineral, dolaşım artırıcı v.s. etki istenen ilaçların küçük miktarlarda, ince iğnelerle enjekte edilmesi tekniğidir. Teknik ilk olarak 1952 yılında Fransa’da Pistor tarafından tanımlanmış ve uygulanmıştır. Fransız Tıp Akademisi 1987 yılında Mezoterapiyi geleneksel tıbbın bir parçası olarak tanımıştır. Mezoterapi ilk olarak spor yaralanmalarında, kas spazmlarında, romatolojik sorunlarda ve dolaşım sorunlarında kullanılmış daha sonra bölgesel zayıflama, sellülit tedavisi ile saç ve yüz uygulamaları ile ciltteki sarkma, kırışma v.s. sorunlara yönelik estetik alanda kullanılmıştır. Uygulamada kullanılan ilaçların çok düşük dozlarda, bölgesel olarak kullanılması sistemik etkilerinin çok düşük olması avantajını sağlamaktadır. Uygulama bölgesel yağlanmada ortalama haftada bir kez yapılan sekiz seans şeklinde, Saç ve yüz uygulamalarında yine bir hafta aralıklarla yapılan 3–4 uygulamayı takiben iki haftada bir toplam 8–10 uygulamadan oluşmaktadır. Uygulama yapılan bölgede incelme sağlandığı klinik bazı çalışmalarda da bildirilmiştir.

Saç Ekimi

Saç ekim işlemi tüm dünyada küçük cerrahi işlem olarak değerlendirilmektedir. İşlem ekilecek greft-FU(foliküler ünite) sayısına göre değişmek üzere 4–6 saat sürer. Tamamen lokal anestezi altında yapılır ve ağrı duyulmaz. İşlem öncesi detaylı saç analizi ile ekilecek ve alınabilecek saç miktarı belirlenir.

İşlemler sonrası uyulması gerekenler size işlem sonrası detaylı olarak anlatılacak ve yazılı olarak verilecektir. Bu uyarılar daha çok yıkama ile ilgili olup sadece 15 günlük bir dönemi kapsamaktadır. Bu süreden sonra dikkat etmeniz gereken bir unsur kalmaz.

Saç ekiminde kullanılacak olan saç kökleri başın ense bölümünden (donör alan) alınır. FUE yönteminde ise vücudun diğer bölgelerinden de kök alınabilmektedir. Bu bölümdeki saçlar erkeklik hormonuna duyarsız olduğundan daha sonra dökülmeleri söz konusu değildir.

1.aşama: Saç köklerinin alınması (Her iki yöntem arasında tek fark işlemin bu aşamasındadır. Diğer aşamalar her iki teknikte de aynıdır)
2.aşama:
Alınan saç köklerinin ve yerleşecek olan yerlerinin hazırlanması
3.aşama:
Hazırlanan saç köklerinin ekilmesi işlemleridir. İşlemin en uzun süren aşamasıdır

Her iki teknikte de ekim sonrası dönemde 2–6 hafta içinde saç kılları dökülür. Ancak saç kökleri cilt altında kalır. İşlemden yaklaşık 10 hafta kadar sonra mevcut köklerden yeni saç kılları uzamaya başlar ve bunları cilt yüzeyinde görmeye başlarsınız. Nadiren saç kılları dökülmeden uzamaya devam edebilmektedir.

İdeal sonuca ulaşmak için en uygun tarih 8–12 ay sonrasıdır. Saçların ilk çıkmaya başladığı zamandan bu tarihe kadar saç kılları giderek kalınlaşırlar ve ensedeki saçlarınızın kalınlığına ulaşırlar.

8–12 ay sonra, gerek saçlarınızın tümünün çıkması tamamlandığından gerekse verici alandaki gerginliğin bu süre zarfında azalmasından dolayı ikinci seans planlanabilir.

İkinci seansın amaçları şunlardır:

 • İlk seansta ekim yapılan alanda sıklığın arttırılması,
 • Saç çizgisi üzerine tekrar ekim yapılarak yoğunluğun arttırılması,
 • Saç dökülmesi halen devam ediyorsa yeni dökülen alanlar için ekimin tekrarlanması,
 • İlk seansta kapatılmayan özellikle vertex gibi bölgelerin ekimi.

Saç Ekiminde iki teknik uygulanmaktadır.

 • FUT( Foliküler Ünite Transplantasyonu )
 • FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

Skleroterapi (Varisler İğne Tedavisi)

skleroterapi-1

SIK SORULAN SORULAR

1Skleroterapi (Varisler İğne Tedavisi) Nasıl yapılır?
Bu işlemde her hangi bir anesteziye ihtiyaç olmadan hastanın bacağına ultrason (yada Doppler) yapılmakta, ilgili damar görülmekte ve bu damarın içinde ultrasonda görerek iğne yapılmaktadır. Daha sonra bu iğneden köpük haline getirilmiş yada standart skleroterapi ilacı enjekte edilmektedir. Bu arada ultrason ile bakarak ilacın damar dışına gitmediğinden ve nereye kadar ilacın verilmesi gerekiyor ise o seviyeye kadar ilacın ulaştığından emin olunur. Ayrıca yapılan ultrason ile istenilen tüm damarlara ilacın gidip gitmediğide anlaşılabilir. Bu yolla daha az ilaçla güvenilir, kesin ve etkin skleroterapi yapılmış olur.
2Skleroterapi (Varisler İğne Tedavisi) Ne zaman yapılır?
En basit uygulama alanları derin ve yüzeyel toplardamarlar arasında bağlantıyı sağlayan perforan damarların yetmezliğidir. Normalde ameliyat gerektiren bu durum skleroterapi ile basit, güvenli ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bir diğer uygulama ise safen toplardamarının yetmezliğidir. Kesi yapmadan ultrasonografi eşliğinde genelde diz hizasından toplardamara girilip bir kateter yerleştirilir. Her ne kadar bu yolla tek başına skleroterapi yapılabilmekle beraber, varislerin tekrarlama olasılığı yüksektir. Bu nedenle kasıktan safen toplardamarının küçük bir cerrahi işlemle bağlanması yada laser ile safen toplardamarının en üst bölümünün tahrip edilmesi ve sonrasında damara skleroterapi uygulaması daha kalıcı başarı sağlayabilmektedir. Hem ameliyat hem de laser, radyofrekans ve skleroterapi gibi tedavilerde başarı tüm geri kaçak damarlarının kesin tedavisine bağlıdır. Ultrason eşliğinde skleroterapi başarıya ulaşmayı sağlayacak etkin bir araçtır.

Randevu için Formu Doldurun

İsim Soyisim (gerekli)

E-posta (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Talebiniz

Yasal Uyarı:Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.