Olgumed Polikliniği Olgumed Polikliniği Olgumed Polikliniği

botox ve dolgu

BOTOX ile kırışıklıklarınızdan kurtulun, daha genç ve canlı bir ifadeye sahip olun;

Botox enjeksiyonu, yüz görünümünde yenileme, gençleştirme düşünen hastalarda, etkisi geçici olmakla birlikte etkili ve güvenli bir tedavi şeklidir. Tıp dünyasında 1970 yılından beri kullanılmaktadır.

Yıllar içinde sevinç, mutluluk, hüzün, kızgınlık, şaşkınlık gibi duygusal olaylar sonucu yüzümüzdeki mimik (ifade) kasları hareket eder. Bu ifade kaslarının hareketlerine bağlı olarak kasların üzerindeki ciltte çizgilenmeler oluşur. Yüz gevşediğinde ise kaslar normal hallerine geri dönerler. Yaşam boyunca sayısız defa tekrarlanan kas hareketlerin birikimi sonucu, esnekliğini kaybeden ciltte derin çizgiler oluşur. Özellikle mimiklere dayalı iletişim kuran (meslekleri gereği) kişilerin yüzlerinde, oldukça genç yaşlarda, ifade çizgileri belirginleşir. Bu çizgiler henüz yerleşmeden, koruyucu amaçlı Botox uygulamaları, etkili bir önlem olabilir.

Unutmayın, bu mimik çizgileri alttaki kasların kasılmasına aittir ve hareket sırasında oluşur. Dıştan sürülen hiçbir kremin bu tabakaya ulaşması mümkün değildir. Botox enjeksiyonuyla direkt mimik kaslarına ulaşılarak bu kasların hareketi geçici süre ve geriye dönebilir bir şekilde yumuşatılabilir, bazı durumlarda da yok edilebilir.

Botox uygulamalarında marifet, yüzde hafif mimiklerin kalmasına özen göstererek, yüzün doğallığını korumaktır. Doğru teknikle yapılan Botox uygulamasından sonra kişi dinlenmiş, gençleşmiş bir görünüme kavuşur. Otuz yıldır tıbbın diğer alanlarında güvenle kullanılmaktadır. Son on yılda, kozmetik alanda kullanılmaya başlanmış ve cerrahi olmayan yaşlanmayı önleyici tedavilerin köşe taşı haline gelmiştir. Yan etkisi olmayan, basit, güvenilir ve bir kahve molası kadar kısa süren bir uygulamadır. Uygulamadan hemen sonra kişi aktif yaşantısına dönebilir.

Aşağıdaki düşüncelere sahipseniz BOTOX kullanma vakti gelmiştir;

“Kaşlarımın arasındaki çatık çizgileri beni sakin olsam da öfkeli gösteriyor.”
“Alnımdaki çizgiler beni olduğumdan daha yaşlı, endişeli ve yorgun gösteriyor.”
“Gülmeyi seviyorum, ama göz kenarlarım çok fazla kırışıyor.”
“Güneşe bakamıyorum. Hem göz kenarlarımdaki çizgiler belirginleşiyor. Hem de iki kaş aramdaki çizgiler derinleşiyor.”
“Kaşlarımın daha fazla kalkık olmasını isterdim.”
“Gözlerim çok kısık, daha belirgin ve büyük olmasını isterdim.”
“Göz kapaklarım zamanla düştü.”
“Güldüğümde diş etlerim gözüküyor. Bu nedenle gülmekten çekiniyorum.”
“Burun ucum biraz daha kalkık olsaydı.”
“Gülerken, burnumun iki yanında yelpaze gibi kırışıklıklar oluşuyor.”
“Boynumda zamanla yatay ve dikey çizgiler belirdi.”
“Ağız çevremde, sigara içimine bağlı olabilir, ince, dikey çizgiler oluştu.”
“Dudak köşelerim aşağıya doğru düştü. Bu durum bana hüzün ve yorgun ifadesi veriyor.”
“Dekoltemde çizgiler oluştu.”

 

BOTOX ve DOLGU ile ilgili en çok merak ettikleriniz;

 

BOTOX yılan zehiri midir?

Hayır. BOTOX bir ilaçtır. Özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.

BOTOX yaptırıldığında yüz ifadesinin kaybolduğu söyleniyor, doğru mu?

Hayır. Bu hekimin elinde olan ve hastanın arzusu ile gerçekleşen bir olay. Sanıldığının aksine BOTOX yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir surat olması gerekmiyor.  

BOTOX enjeksiyonu yerine kremlerle kırışıklıkları aynı seviyede gidermek mümkün müdür?

Hayır bu mümkün değildir. BOTOX    doktor tarafından kas içerisine yapılan bir enjeksiyondur. Kremler bizzat cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir. Etki mekanizmaları farklıdır. BOTOX dinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken, kremler sadece yüzeysel ince çizgilerde kullanılmalıdır.

BOTOX uygulanınca yüz şişer mi?

Hayır. Yüze yapılan dolgu uygulamaları BOTOX zannedilmektedir. BOTOX bir dolgu maddesi değildir. Yüzü şişirmez .

BOTOX dudaklarda kullanılır mı?

Hayır. Sadece dudak üstündeki, sigara çizgileri tabir edilen dikey çizgilenmelerde kullanılır. Dudak dolgunlaştırmak için kullanılmaz.

Uzak Doğu kaynaklı BOTOXtan bahsediliyor, böyle bir şey var mı?

Hayır. BOTOX’un Uzak Doğu üretimi yoktur. BOTOX Botulinum toksin tip A içeren bir ilacın ticari ismidir. Bir uygulamanın genel adı değildir. Botulinum  toksin Tip A içeren başka ilaçlar da mevcuttur.

BOTOX güvenli midir?

Evet. BOTOX 70’ten fazla ülkede onaylı, 2 binin üzerinde bilimsel çalışma yapılmış bir ilaçtır. 20 yılı aşkındır kullanılmaktadır. Her yıl milyonlarca kişi BOTOX uygulamalarını güvenle tercih etmektedir.

BOTOX pahalı bir uygulama mıdır?

Hayır. Düşünüldüğü kadar değil. Piyasada satılan ithal kremlerle veya 4-6 aylık kuaför masrafı ile karşılaştırıldığında önceden bütçelenebilir rakamlardadır. 

BOTOX sadece kadınların tercih ettiği bir uygulama mıdır?

Hayır. A.B.D.’de BOTOX uygulatanların % 15’i erkektir. Ülkemizde de BOTOX uygulatan erkeklerin sayısı artmaktadır.

BOTOX uygulamalarına devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötü olur mu?

Hayır. Kırışıklıklarınız yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner.

BOTOX uygulandıktan sonra herkes BOTOX yaptırdığımı fark eder mi?

Yüzünüzde dinlenmiş, olumlu ve aydınlık bir ifade olduğunu fark edecek  ama siz söylemedikçe anlamayacaklardır. BOTOX yapıldıktan itibaren 3-7 gün içerisinde etkili olmaya başladığı için anlık bir etki söz konusu değildir. Kaşlarınızın özellikle çok kalkmasını talep etmediyseniz ifadenizde  fark edilen bir değişiklik olmayacaktır.

 BOTOX yeni kırışıklıklara yol açar mı?

Hayır. BOTOX uygulamasından sonra, kişiler kırışıklıklarına önceden olmadığı kadar dikkatli baktıkları için böyle zannedilmektedir. Ayrıca, kaşlar doğal görünümüne göre çok fazla kaldırıldığı taktirde böyle bir durum görülebilir. Bu, kişinin kendi tercihi ile oluşan bir durumdur.

BOTOX ömür boyu uygulanabilir mi?

Evet. Gerek estetik, gerekse tedavi amaçlı olarak uzun süre kullanılabilir.

BOTOX yaptırdıktan sonra yüz kaslarının tahrip olduğu hatta mimiklerin zamanla kaybolduğu yönünde söylentiler var, doğru mu?

BOTOX kasları tahrip etmez, yüz ifadesini sağlayan mimiklerin kaybolmasına neden olmaz. Konusunda deneyimli bir doktor, doğru doz ve uygulama tekniği ile hastanın beklentileri doğrultusunda istenmeyen kırışıklıkları tedavi ederken yüzdeki kişisel ifadeyi korur.

Yan etkisi var mıdır?

Bilinçli ve tecrübeli ellerde yan etkisi çok azdır. Çok nadir olarak, baş ağrısı veya enjeksiyon alanında hafif kızarıklık görülebilir. Kızarıklık, makyajla kolayca kapatılabilir. Her ne olursa olsun BOTOX’un yan etkisi geçicidir, uygulama alanı ile sınırlıdır.

Uzun dönem güvenliliği kanıtlanmış mıdır?

BOTOX’un Carruthers tarafından, 9 yıla varan uygulamalarda ilk uzun dönem güvenlik çalışması yapılmıştır ve tamamen güvenli bulunmuştur.

BOTOX tam olarak nedir?

BOTOX, Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış proteindir. Kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu enjektörler ile  çok düşük dozlarda uygulanır. BOTOX dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süre ile gevşeterek etkisini gösterir. BOTOX’un etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır, vücut içerisinde dolaşmaz.

 BOTOX uygulaması nedir?

BOTOX zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları, çizgileri azaltan, rahat, cerrahi olmayan bir uygulamadır.

BOTOX hangi bölgelere uygulanır?

Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarı çizgileri BOTOX tedavisine son derece iyi cevap vermektedir.  Bunun dışında üst dudak ve boyun çizgileri tedavi edilebilir. Ayrıca el, ayak ve koltukaltı bölgeleri terleme tedavisinde BOTOX kullanılmaktadır.

BOTOX’un etkisi ne kadar sürer?

BOTOX’un etkisi 4 aya kadar sürmektedir. Tekrar eden uygulamalarda bu süre artmaktadır. Sonuçlar kişiden kişiye değişmektedir.

 İlk etkiyi ne kadar sürede görmeye başlarım?

İlk etki 3-7 gün içerisinde görülmeye başlanır.

Uygulama ne kadar sürer?

Uygulama için 10-15 dakikalık bir seans yeterlidir.

Uygulama sonrasında iyileşme dönemi var mıdır?

Basit, hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulama olduğu için uygulama sonrası  günlük hayata hemen geri dönülebilir.

BOTOX uygulamaları ağrılı mıdır?

Uygulama sırasında çok az ve kısa süreli hafif batma hissi duyulur. Uygulama sonrası ağrı kalmaz.

Kırışıklıklar nasıl oluşur?

BOTOX’un yüz bölgesindeki faydasını daha iyi anlayabilmek için öncelikle kırışıklıkların nasıl oluştuğunu bilmek lazım. Yüzümüzde mimiklerimizi her hareket ettirdiğimizde yani güldüğümüz, kızdığımız, şaşırdığımız zaman cilt altındaki kaslar hareket eder. Bu hareketlerin sürekli tekrarlanmaları ile zamanla yüzümüzde  kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıklıklara dinamik kırışıklıklar adı verilir.

Uygulama nasıl olur?

Doktorunuz en iyi sonucu alabilmek için enjeksiyon yapılacak bölgeyi tespit eder. Anestezi gerekmez, hassasiyete göre belki anestetik bir krem veya buz kompresi uygulanabilir. Uygulanacak her bölgeye çok az dozlarda  BOTOX  enjeksiyonla tatbik edilir.

Kimler BOTOX ile kırışıklık tedavisi için uygundur?

18-65 yaş aralığı içerisindeyseniz ve olabilecek en iyi şekilde görünmek istiyorsanız BOTOX sizin için uygundur.

BOTOX sadece kırışıklıklarda mı kullanılır?

BOTOX uzun yıllardır önemli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Estetik amaçlı kullanımının yanı sıra serebral palsi dahil olmak üzere birçok nörolojik hastalık, göz tiki ve şaşılık dahil olmak üzere oftalmoloji alanında birçok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır. Ayrıca el, ayak ve koltukaltı bölgeleri terleme tedavisinde BOTOX başarı ile kullanılmaktadır

Estetik amaçlı olarak kullanımı için FDA onayı var mıdır?

Kaş arasındaki kırışıklıkların tedavisi amacıyla15 Nisan 2002′de FDA onayını alan ilk ve tek Botulinum Toksin Tip A grubu ilaçtır.

BOTOX Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı bir ilaç mıdır?

Evet. Kaş arası kırışıklıkların tedavisinde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilk ve tek nörotoksin kompleksi BOTOX’tur. BOTOX’un bu kullanımı AB ülkelerinde yetkili kurumların yanında ABD’de FDA tarafından onaylanmış durumdadır.

Hangi ortamlarda, nerelerde yapılmalıdır?

BOTOX konusunda eğitimli  doktor tarafından uygulanmalıdır.  En uygunu doktor konsantrasyonu açısından muayenehane ortamıdır.

BOTOX nasıl etki eder?

Bir kasın kasılması veya dinlenmesi  için bir sinir hücresi tarafından mesaj alınması gerekir.  BOTOX kas ve sinir arasındaki bu mesajın geçişini geçici bir süre engelleyerek etki gösterir.

BOTOX kullanımı herhangi bir özel eğitim, sertifika gerektiriyor mu, her doktor uygulayabilir mi, doktor olmayan kişiler tarafından uygulanması doğru mu?

BOTOX mutlaka, yüzün anatomik yapısını tanıyan ve konu hakkında eğitim almış bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

Yüzdeki kırışıklıkları gidermek için BOTOX dışında bir tedavi ya da ilaç var mı?

Kırışıklıkların giderilmesi için cerrahi  metotlar, dolgu maddesi, lazer gibi farklı metotlar kullanılabilir. BOTOX, dolgu maddeleri, lazer uygulamaları ile kombine edilerek kullanılabilir. Hangi kırışıklık seviyesinde hangi metodun kullanılacağına dair kararı, en iyi şekilde ancak konunun uzmanı bir hekim verebilir.

 BOTOX yüz kaslarını felç ediyorsa felçli hastaları nasıl iyileştiriyor?

BOTOX kasları felç etmez. BOTOX, enjekte edildiği kasa, sinir hücreleri aracılığı ile kasılma emrini veren iletiyi geçici olarak durdurarak etki gösterir. Dolayısıyla bölgesel aşırı kasılmanın sorun olarak ortaya çıktığı şaşılıktan inme sonrası felce, tiklerden kırışıklık tedavisine kadar pek çok alanda güvenle kullanılabilir.

BOTOX’un enjeksiyon dışında başka bir uygulama yöntemi var mı?

Hayır. BOTOX sadece enjeksiyon yoluyla kullanılıyor. Maskesi, spreyi ya da kremi yoktur.

Dolgu  nedir?

Yüzde veya vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan,var olan doku eksikliğini doldurma işlemidir.3 çeşit dolgu vardır.

Geçici, kalıcı, yağ dolgusu.

Geçici dolgular içinde en çok kullanılan Hyalüronik asit içeren dolgulardır. Polisakkarit olan doğal şekerdir. Çok geliştirilmiş olup her bölge için farklı yoğunlukta çeşitliliği vardır.

Kalıcı dolgular yan etkisi olduğunda çok ciddi sonuçlar ortaya çıkar, tercih etmediğimiz dolgulardır.

Yağ dolguları, vücudun herhangi bir bölgesinden alıp hazırlandıktan sonra kullanılır. Cerrah arkadaşlar tarafından yapılmalıdır.

Dolguların süresi ne kadardır?

Geçici dolguların süresi eskiden 3-4  aydı ancak çok gelişti. Bir yıllık FDA onaylı dolgular kullanıyoruz. Hatta hareketsiz bölgelerde bu etki daha da uzun sürmektedir.

Dolgular hangi bölgelere yapılır?

Çöküntü, doku kaybı olan yüz ve vücuttaki her bölgeye yapılabilir. Kişi bütün olarak değerlendirilmeli ve öneriler ona göre yapılmalıdır.

Dudak, şakak, yanak, çene düzeltmek, burun şekillendirmek, yüz şekillendirmek, asimetriyi düzeltmek, kaş arası derinliğini,vücutta rahatsız eden bölgeleri düzeltmek (örn:derin sırt gamzesi v.s) amacıyla dolgu uygulanabilir.

Ayrıca dolgu maddelerinin cilt altına uygulanan daha az yoğun formları tüm cilt altına verilerek daha diri, parlak bir görünüm oluşturulur.

Yüzde yapay görüntüye neden olan uygulamalar nelerdir?

Bu görüntüler pek çok işlem ve operasyon sonucu oluşuyor. Çoğunlukla abartılı görünümü yaptıranlar, bu görüntüyü arzulayanlardır.

En doğal sonucu almak hastanın tam olarak isteğini algılamak, muayenede en doğru yapılması gerekende netleşmek, hasta ile gelinebilecek en doğru noktayı iyi ifade edebilmek, en sağlıklı yöntem ve ürünü deneyimli bir şekilde uygulamakla mümkün.

Uygulamalarımız

Ad Soyad Boş Geçilemez

Geçerli Bir E-Posta Adresi Giriniz

Geçerli Bir Telefon Numarası Giriniz

Düşündüğünüz Operasyon

Bize İletmek İstediğiniz Mesajınız.

Bize Ulaşabileceğiniz Telefon Numaralarımız

  • 0216 354 98 83 - 84 - 85

  • 0554 576 10 17

En kısa sürede vermiş olduğunuz iletişim bilgileri aracılığıyla size ulaşılacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz.

Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.