PRP Nedir?

PRP (platelet rich plasma), platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasına verilen isim. Bu yöntemde bir kişiden alınan az miktardaki kan, özel bir tüp içine konulduktan sonra santrifüj ediliyor ve elde edilen platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma, kişiye geri uygulanıyor.

Plateletler Ne İşe Yarar?

Plateletler veya trombositler, vücudumuzda hasarlı dokuları onaran ve büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan elemanları. PRP uygulamasında hasarlı dokuya kan dolaşımıyla taşınabilecek olandan çok daha fazla platelet veriliyor. Bu amaçla diş implantlarında, ortopedik girişimlerde ve iyileşmeyen yara tedavilerinde başarıyla kullanılıyor.

PRP Uygulaması Hangi Amaçla Yapılıyor?

Deri yaşlanması dış ve iç faktörlerin etkisiyle oluşan bir süreç. Bu süreçte derimiz bazı fiziksel özelliklerini kaybediyor. Derimizi gençleştirmeye yönelik girişimlerin birçoğunda (kimyasal soyma, lazer gibi) deride önce hasar yaratılıyor. Sonrasında yara iyileşmesinde olduğu gibi derinin iyileşme süreci destekleniyor.

PRP Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Lazer, peeling, roller uygulamaları sonrası derinin hızla yapılanmasını sağlamak
Kırışıklıkları azaltmak
Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak
Sivilce, ameliyat, çatlak gibi her türlü yara izini azaltmak
Saç dökülmesini durdurmak

Hangi Bölgelere Uygulanıyor?

PRP genellikle yüz ve saçlı deriye uygulanıyor. Boyun, dekolte bölgesi, eller ve diğer vücut bölgelerine de uygulama yapılabiliyor.

Nasıl Uygulanıyor?

Uygulamanın yapılacağı kişiden kan alınıyor, steril ortamda santrifüj edilerek plateletten zengin plazma elde ediliyor. Bu plazma, enjeksiyon yoluyla deri içine veriliyor veya Lazer, roller uygulamaları sonrası kağıt bir maskeyle cildin emmesi sağlanıyor. Derin kırışıklıkları gidermek amacıyla dolgu olarak da kullanılabiliyor.

Avantajları Neler? Yan Etkisi Var mı?

PRP uygulamasında, kişinin kendi kanından ayrıştırılan plateletlerin kullanılması ve bu işlemlerin steril şartlarda yapılması en önemli avantaj. Enfeksiyon ve alerji riskinin yok denecek kadar az olması sebebiyle son derece güvenilir bir yöntem. Bugüne kadar bilinen bir yan etkisi yok. Platelet sayısı yetersiz hastalara ve kanser hastalarına uygulanmıyor.

Kaç Seans Sürüyor?

2-3 hafta arayla 3-4 uygulama yapılması öneriliyor. İlk uygulama sonrası ciltte sağlıklı bir parlaklık ve ışıltı görülüyor, ancak tam etki yinelenen uygulamalarla elde ediliyor.

PRP Nedir?

prp

SIK SORULAN SORULAR

1Kaç seans yapılıyor.?
2-3 hafta arayla 3-4 uygulama yapılması öneriliyor.
2Hangi bölgelere uygulanıyor?
PRP genellikle yüz ve saçlı deriye uygulanıyor. Boyun, dekolte bölgesi, eller ve diğer vücut bölgelerine de uygulama yapılabiliyor.
3Kanı kim veriyor?
Uygulama yapılacak kişinin kendi vücudundan alınıyor.
4Yan etkileri nelerdir.i?
Bugüne kadar bilinen bir yan etkisi yok. Platelet sayısı yetersiz hastalara ve kanser hastalarına uygulanmıyor.

Randevu için Formu Doldurun

İsim Soyisim (gerekli)

E-posta (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Talebiniz

Yasal Uyarı:Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.